PREMIO EXPRESS SKULSKI SERWIS

Witamy!

SAMOCHÓD TO NIE WRÓG, CZYLI JAK NAMÓWIĆ ZWIERZAKA DO JAZDY
SAMOCHÓD TO NIE WRÓG, CZYLI JAK NAMÓWIĆ ZWIERZAKA DO JAZDY

SAMOCHÓD TO NIE WRÓG, CZYLI JAK NAMÓWIĆ ZWIERZAKA DO JAZDY

Twój pies boi się wejść do samochodu i nijak nie można go do tego przekonać? Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Być może jako szczeniak przeżył traumatyczne doświadczenia, a może po prostu boi się dźwięku wydawanego przez jadące auto. Bez względu jednak na przyczynę, każdego psa da się namówić do jazdy samochodem i nie musi to stanowić wielkiego wyzwania. Jak to zrobić? Oto kilka prostych porad, w jaki sposób przekonać zwierzaka do podróży.

Często pies kojarzy podróże autem z przykrymi doświadczeniami np. wyjazdy do weterynarza, choroba lokomocyjna, wypadek. Stąd bierze się jego negatywne nastawienie do samochodu. Zachęć go w bardzo prosty sposób - metodą drobnych kroczków. Stopniowo zbliżaj się do auta i dawaj mu smakołyki. Chwal i nagradzaj swojego pupila za każdy wykonany krok. Baw się z nim niedaleko auta. Połóż przysmak na progu, a później coraz głębiej w samochodzie. Kiedy pies będzie w środku dołącz do niego, pogłaskaj, pochwal. Posiedź chwilę w aucie, oswajaj zwierzaka z wnętrzem pojazdu, jednocześnie nie zmuszając go gdy stawia opory. Pierwsze kilka razy nie decyduj się na podróż. Zacznij powoli, dopiero za kolejnym razem możesz zdecydować się na odpalenie silnika. Podczas następnej próby na wjazd do garażu, albo przeparkowanie samochodu. Za każdym razem staraj się mówić do swojego zwierzaka. Mów odprężonym tonem, chwal go za opanowanie. Spraw, żeby poczuł się bezpieczny i doceniony! To ułatwi jemu zaklimatyzowanie się w samochodzie. Przestanie odczuwać strach przed jazdą autem.

Początkowo staraj się zabierać psa w miejsca, które będą mu się kojarzyły z przyjemnie spędzonym czasem. Wyjedź za miasto, do lasu, zabierz go na dłuższy spacer na wieś. Niech się wyhasa! Absolutnie nie zaczynaj podróżowania z pupilem od wizyty u weterynarza. To przywróci negatywne skojarzenia i problem z podróżowaniem samochodem może się powtórzyć. Po co powtarzać długotrwałe próby przekonywania zwierzaka do auta, skoro można tego uniknąć.

Warto również się zastanowić, czy zwierze nie cierpi na chorobę lokomocyjną. Jeżeli tak, przed podróżą podawaj mu środki przepisane przez weterynarza, które spowodują lepsze samopoczucie zwierzaka. Kiedy pies zaobserwuje, że podróż nie jest dla niego tak ciężka, chętniej będzie wsiadał do samochodu.

Staraj się zabierać w podróż jego ulubione gadżety. Weź do samochodu zabawkę psiaka, kocyk, przesiąknięty domowym zapachem, wszystko co będzie mu się pozytywnie kojarzyło. Pies nie będzie czuł się wewnątrz pojazdu obco i niekomfortowo. I pamiętaj, nie wymuszaj niczego na zwierzaku. Z czasem sam będzie wiedział, że nie ma odwrotu i z radością zacznie wskakiwać do auta.