PREMIO EXPRESS SKULSKI SERWIS

Witamy!

KIEDY NIE SIADAĆ ZA KÓŁKIEM?
KIEDY NIE SIADAĆ ZA KÓŁKIEM?

KIEDY NIE SIADAĆ ZA KÓŁKIEM?

Przyczyn wypadków jest wiele – nieostrożna jazda, nieuwaga, brak doświadczenia za kółkiem czy zwykła lekkomyślność. Oczywiście nawet jeżeli stosujemy się do przepisów ruchu drogowego, nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowań innych na drodze. Możemy jednak postarać się wyeliminować jak najwięcej niebezpieczeństw stosując się do pewnych przyjętych zasad. Kiedy nie siadać za kółkiem? Oto kilka wskazówek, w jakich sytuacjach najlepiej nie ryzykować i zamówić taksówkę.

Pierwszy czynnik, który powoduje najwięcej wypadków to zmęczenie. Obniżona koncentracja, opóźniona reakcja na bodźce za kółkiem i zaburzony refleks – wszystkie te objawy towarzyszą niewyspaniu. W takiej sytuacji, kiedy jesteśmy świadomi, że zwykła kawa nie pomoże – lepiej nie ryzykować. Postaraj się w miarę możliwości przełożyć wyjazd, albo zamówić taksówkę. Ryzykujesz bowiem nie tylko swoim zdrowiem, ale także zdrowiem i życiem innych. Jeżeli musisz wyjechać, pamiętaj, że nawet kilkunastominutowa drzemka w trasie może Ci pomóc.

Jednym z najczęstszych powodów wypadków samochodowych jest jazda pod wpływem alkoholu. Nie ulega wątpliwości, że spożywanie alkoholu przed prowadzeniem auta to najgorsza decyzja jaką można podjąć. Nawet jedno piwo może wpłynąć na zaburzenie Twojego sposobu jazdy, a co za tym idzie spowodować wypadek. Alkohol opóźnia reakcję i dekoncentruje, dlatego też jeżeli wracasz z imprezy i wypiłeś kilka kieliszków nie siadaj za kółkiem.

Bardzo podobna zasada dotyczy narkotyków i niektórych leków. O tyle, o ile zażywanie narkotyków jest nielegalne i karalne, o tyle niektóre farmaceutyki są dostępne nawet bez recepty, a w podobny sposób mogą wpłynąć na zaburzenia naszej percepcji. Wielu z nas lekceważy ulotki i nie czyta, jakie skutki uboczne mogą wywoływać zażywane przez nas leki. Jednak okazać się może, że dane środki negatywnie wpływają na nasz wzrok, wywołują senność lub powodują ogólnie złe samopoczucie. Nie powinniśmy wtedy prowadzić samochodu, ponieważ stwarzamy zagrożenie dla siebie i innych na drodze.

Najlepiej będzie zdać się na taksówkę lub komunikację miejską, w przypadku, gdy dentysta zaaplikował nam znieczulenie. Nasz refleks może zostać osłabiony, zaburzona zostaje także koordynacja ruchowa. Możemy czuć się skołowani i apatyczni, dlatego warto odczekać kilka godzin zanim usiądzie się za kierownicą.

Ostatnią bardzo ważną zasadą przed wejściem do auta jest unikanie stresu. Kiedy jesteśmy zdenerwowani nie potrafimy skupić się na drodze, jesteśmy rozkojarzeni i z łatwością możemy spowodować kolizję. Nagromadzone negatywne emocje mogą wpłynąć na podejmowane przez nas decyzje, a te nie zawsze muszą być dyktowane rozsądkiem. Warto o tym pamiętać, zanim usiądziemy za kółkiem.