PREMIO EXPRESS SKULSKI SERWIS

Witamy!

JAK ZACHOWAĆ SIĘ W CZASIE WYPADKU?
JAK ZACHOWAĆ SIĘ W CZASIE WYPADKU?

JAK ZACHOWAĆ SIĘ W CZASIE WYPADKU?

Każdy z nas jako czynny uczestnik ruchu drogowego może znaleźć się na miejscu wypadku samochodowego. W sytuacji stresowej, pod wpływem adrenaliny, nie zawsze wiemy, jak się zachować i co zrobić. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jak zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze.

Pierwsza cenna rada – staraj się mimo wszystko zachować zimną krew. Stres to Twój największy wróg w takiej sytuacji, który może zaburzyć Ci racjonalne myślenie. Opanuj swoje emocje i pamiętaj, że często życie poszkodowanych, może zależeć od naszej szybkiej i właściwej reakcji. Postaraj się ocenić sytuację i zabezpieczyć miejsce wypadku. Ustaw trójkąt ostrzegawczy w niedalekiej odległości od zakrętu, tak aby uniknąć kolejnej kolizji. Włącz światła awaryjne i postojowe (w warunkach nocnych włącz także światła mijania – pomogą one oświetlić miejsce wypadku).

W miarę swoich możliwości i umiejętności udziel pomocy poszkodowanym. Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia ich stanu  - kontroli świadomości. Jeżeli masz z nimi kontakt, dowiedz się, jak się czują, co im dolega, czy cierpią na jakieś przypadłości. W przypadku, gdy są oni nieprzytomni lub skarżą się na bóle, nie zwlekaj dłużej, od razu wezwij pogotowie. Jeżeli znasz zasady udzielania pierwszej pomocy, skorzystaj z tej wiedzy. Skontroluj oddech i drożność dróg oddechowych.

W tym momencie najlepiej będzie wezwać pomoc. Telefony alarmowe, które musisz znać to:

112 – numer alarmowy
999 – Pogotowie ratunkowe
998 – Państwowa Straż Pożarna
997 – Policja.

Podczas wykonywanego telefonu powinno się podać swoje dane personalne, opis wypadku i jego miejsce, ilość i stan poszkodowanych i informacje dodatkowe (najczęściej na prośbę samego dyspozytora). Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możesz wykonać telefonu, zatrzymaj inne auto, aby Twoje działania były skuteczniejsze. Jeśli jednak nie możesz czekać i liczyć na pomoc innych, wtedy nie trać czasu i staraj się pomóc poszkodowanym sam w miarę swoich umiejętności. Zadbaj aby ofiara wykonywała jak najmniej ruchów i zapewnij poczucie bezpieczeństwa, przez wsparcie psychiczne i podnoszenie na duchu. Mów do poszkodowanego i zaopiekuj się nim do czasu przybycia służb ratunkowych.