PREMIO EXPRESS SKULSKI SERWIS

Witamy!

SAMOCHODY HYBRYDOWE – ZALETY I WADY
SAMOCHODY HYBRYDOWE – ZALETY I WADY

SAMOCHODY HYBRYDOWE – ZALETY I WADY

Według jednych, samochody z napędem hybrydowym są przyszłością motoryzacji, według innych ekspertów mają one więcej wad niż zalet i ustąpią niebawem miejsca udoskonalanym autom elektrycznym. Na czym opiera się funkcjonowanie pojazdów hybrydowych i jakie są plusy i minusy z ich użytkowania?

Napęd hybrydowy jest połączeniem dwóch rodzajów napędów – silnika spalinowego z elektrycznym.  Podczas gdy spalinowy jest połączony z generatorem prądu, to elektryczny pełni również funkcję prądnicy służącej do ładowania akumulatorów. Silniki te mogą pracować razem lub na przemian, w zależności od potrzeb. Pierwszy napęd hybrydowy został opracowany już w 1990 roku, przez producentów samochodów Porsche. Dziś napędy te można podzielić na trzy typu: szeregowe, równoległe i szeregowo – równoległe.

Podstawową zaletą samochodów hybrydowych jest zmniejszenie zużycia paliwa. Jest to główny cel powstania aut o tym napędzie. Poza tym samochód ten jest zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku, ze względu na zdecydowanie mniejszą emisję substancji szkodliwych, w tym dwutlenku węgla. W państwach Europy zachodniej funkcjonują specjalne ulgi na pojazdy z napędem hybrydowym (np. w Londynie, gdzie kierowcy niektórych aut nie ponoszą opłaty za wjazd do centrum).

Jednak auta hybrydowe to nie same zalety. Do podstawowych wad należy cena tego rodzaju pojazdów oraz wysokie koszty związane z serwisami i naprawami. Nowa technologia kosztuje, a do tego polskie serwisy mogą mieć problem z naprawą modeli hybrydowych. Poza tym bardzo dużym minusem jest niewielka wytrzymałość baterii zasilających silniki elektryczne, a ich cena przekracza kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do tego zmiany pogodowe w Polsce (niskie temperatury zimą, wysokie latem), z pewnością nie ułatwią żywotności bateriom samochodu hybrydowego.

W Polsce auta hybrydowe mogą także szybciej tracić na wartości, chociażby ze względu na niewielki rynek części zamiennych, brak zaufania społecznego oraz ulg dla właścicieli tych aut. Wybór na naszym rynku tego rodzaju samochodów wciąż jest bardzo ubogi, o wiele mniejszy niż na zachodzie, stąd duża niepewność z jaką konsumenci podchodzą do tego typu pojazdów.